توسط محمدحسن مزروعی
۶ بهمن ۱۳۹۵

نرخ پرش یا Bounce Rate چیست ؟

در یک نگاه

نرخ پرش یا همان Bounce Rate ، درصد بازدیدهای تک صفحه ای در یک وب سایته. یعنی یک شخص وارد صفحه ای از سایت شده و بدون رفتن به صفحه ای دیگه از سایت خارج شه.

مبحث نرخ پرش بسیار مهم و تحت تاثیر عوامل مختلفی مثل ظاهر سایت، تجربه کاربری، کد GA گوگل و … هست. مهم از این نظر که سایت شما میتونه کاربر رو تو سایت نگه داره یا نه. معمولا نرخ پرش بین ۲۵ تا ۴۰ درصد عدد خوبیه. البته بستگی به نوع سایت داره.

عوامل موثر بر نرخ پرش

سایت های تک صفحه ای

سایت هایی که تک صفحه ای هستند و تمام اتفاق ها در همون تک صفحه اتفاق میفته، نرخ پرش بالایی دارند. حتی میشه نرخ پرش ۱۰۰ درصد هم براشون در نظر گرفت. در مورد این سایت ها کار خاصی نمیشه کرد، جز اینکه با Event های کد GA بتونید به گوگل بفهمونید کاربر در حال کار با سایت هست. البته باز هم نرخ پرش بالایی خواهید داشت.

ایراد در کد GA گوگل

ممکنه کد GA شما در تمام صفحات نباشه و فرض کنیم فقط در صفحه اول سایت باشه. در این صورت کاربر اگه هزاران صفحه سایت شما رو بازدید کنه باز گوگل احساس میکنه کاربر بعد از دیدن صفحه اول سایت،‌ خارج شده. و باز هم سایت نرخ پرش بالایی خواهد داشت.

طراحی سایت و تجربه کاربری

شاید به نظر بی ربط باشه، اما بسیار مهمه که سایت شما طراحیش چطور باشه و یا کاربر تجربه خوبی تو سایت شما داشته باشه، همونطور که توی در یک نگاه گفتم به این دلیل نرخ پرش مهمه که کاربر تو سایت شما میمونه یا سریع خارج میشه.

نحوه نوشتار و مطالب و ظاهر سایت شما میتونه کاربر رو ترغیب کنه که تو سایت شما بمونه و تو صفحات بچرخه و یا از سایت خارج بشه و دیگه برنگرده.

 

کد GA: کد Google Analytics

آثار منتخب

از بابت اجرا یا مشارکت در اونها خوشحالیم