توسط نیما صابری
۱۴ فروردین ۱۳۹۶

لزومی به اختراع مجدد چرخ نیست!

بسیاری از طراحان ترجیح میدن که در طراحی خودشون به اصطلاح چرخ رو دوباره اختراع کنن، به جای اینکه طرح‌های استاندارد و معمول رو بهینه کرده و ازش بهره بگیرن. موضوعی که لازمه بهش توجه بشه لزوم بهره‌گیری از یک طراحی استاندارده که کاربر با اون آشنایی داره و براش قابل درک‌تره ؛ همینطور میتونه ازش راحت‌تر استفاده کنه و نیازی نیست که شما در طول مسیر استفاده از سرویس بالای سرش بمونید و راهنماییش کنید یا زمان زیادی رو توی محصول در پیدا کردن مسیرش تلف کنه!

متاسفانه حضور ذهن ندارم که این جمله از چه شخصی هست، اما می‌گفت : آینده برای ایده‌های خلاقانه هست و هیچ هنرمند خالق و اصیلی در کلیت فرایند اثر خودش خلاق مطلق نیست. هممون از دیگران آگاهانه یا ناآگاهانه کپی می‌کنیم، اما چیزی که در مورد کپی کردن فوق‌العاده هست این واقعیته که تقریباً کپی کردن کار دیگران بصورت کامل غیر ممکنه، چرا که ما ردپاهایی منحصر به فرد از خودمون به‌جا میزاریم و در نهایت اثری جدید خلق میشه.
به طور خلاصه، اکثر سایت‌های محبوب پوسته‌ها و چارچوب مشابهی دارن یا اکثر برنامه‌های موفق با یک روش مشابه با کاربرا تعامل دارند، پس نیازی نیست «چرخ رو مجدد اختراع کنیم»، بلکه میتونیم بدون ترس و واهمه تجربه موفق دیگران رو بهبود ببخشیم …

آثار منتخب

از بابت اجرا یا مشارکت در اونها خوشحالیم